Technika pigmentowa (Carbon transfer) - Gdynia
Trójmiejska Szkoła Fotografii
Pigment (ang. carbon transfer) to jedna z najważniejszych technik chromianowych i z pewnością też jedna z najpopularniejszych w okresie przedwojennym. Papiery pigmentowe do tej techniki były produkowane przez firmę Autotype, dlatego też często określana jest ona właśnie tą nazwą.
Jako swoistą ciekawostkę, świadczącą o randze tej techniki, można powiedzieć, że wielu fotografów oferowało klientowi wybór techniki, w której powstać miało zdjęcia; jeśli klient był mniej wymagający (i bardziej oszczędny), odbitka powstawała w którejś z tańszych i prostszych technik, np. w technice albuminowej. Pigment był zarezerwowany dla klientów wymagających i nie liczących się z kosztami.
Chociaż, podobnie jak guma dwuchromianowa, technika ta wykorzystuje fakt, że koloidy organiczne, w tym przypadku żelatyna, uczulone dwuchromianem potasu lub amonu, tracą rozpuszczalność, na tym jednak podobieństwa się kończą. Odbitki pigmentowe, nawet złożone z jednej tylko warstwy, charakteryzują się głębokimi czerniami, ogromną siłą wyrazu i bogactwem szczegółu połączonymi z płynnymi i subtelnymi przejściami tonalnymi.
Dziś, po latach zapomnienia, technika pigmentowa wraca do łask oferując zalety nieosiągalne dla większości spośród pozostałych technik fotograficznych takie, jak:
znakomitą trwałość powstałego obraz liczoną w setkach lat,
niezwykłą jakość szczegółów, praktycznie nieosiągalną dla innych technik chromianowych niezrównaną głębię czerni, szeroką rozpiętość tonalną, nieporównywalną z innymi technikami możliwość kontroli kontrastu i nasycenia powstającej odbitki, możliwość tworzenia zarówno obrazu jedno jak i wielowarstwowego,
możliwość tworzenia obrazu barwnego, możliwość tworzenia obrazu na podłożach nietypowych takich, jak szkło.
Oferujemy Państwu unikalny, dwudniowy warsztat fotografii w technice pigmentowej, w czasie którego zdobędziecie wszystkie umiejętności i informacje niezbędne do rozpoczęcia samodzielnej pracy w tej technice.
Program warsztatu obejmuje:
-podstawowe wiadomości teoretyczne na temat procesu pigmentowego,
-poznanie materiałów i narzędzi,
-praktyczne przygotowanie papieru pigmentowego,
-praktyczne przygotowanie finalnego podłoża pod zdjęcia w technice pigmentowej,
-zasady opracowania negatywu dla techniki pigmentowej,
-wykonanie odbitki w technice pigmentowej,
-poznanie metod kontroli kontrastu i intensywności zdjęcia w technice pigmentowej,
-wykonanie transferu pojedynczego i podwójnego,
-samodzielne wykonanie zdjęcia w technice pigmentowej.
Dla wszystkich uczestników kursu zapewniamy:
wszystkie materiały niezbędne do pracy w technice pigmentu,
przygotowane papiery pigmentowe i podłoża finalne do transferu,
możliwość wykorzystania negatywów ćwiczeniowych,
źródła światła UV do naświetlania odbitek,
narzędzia do kopiowania,
możliwość wydrukowania negatywu cyfrowego do techniki pigmentowej (3 sztuki),
profesjonalną ciemnię fotograficzną,
gorące napoje (kawa, herbata) w czasie trwania kursu.
Zajęcia prowadzi Radosław Brzozowski, autor pierwszego polskiego podręcznika poświęconego technice pigmentowej: Odbitka pigmentowa – Przewodnik praktyczny
Więcej